Adósságválság, tőzsdék, devizapiacok alcímmel jelent meg Michael Lewis 2011-es könyve. Ennél unalmasabb címet és felvezetést el sem tudok képzelni, de nagy várakozásokkal fogtam neki A nagy dobás szerzőjének új kötetéhez. A szerző korábbi bróker, pénzügyi újságíró. A könyv ajánlásaiból megtudhattam, hogy könnyed, olvasmányos, mégis fontos összefüggésekre rávilágító könyvről van szó és pontosan ez az, amit nyújtott a könyv.
Utazások a válság gócpontjaira
Izland, Írország, Görögország, Németország és természetesen az Amerikai Egyesült Államok. Mindezen országokon keresztül kalandoz végig minket a szerző, bemutatva az adott ország szerepét a 2008-as válságban.
A könyv nem egy elméleti fejtegetés. A könyv egy utazás állomásait összesíti, Lewis tapasztalatait. Olvasmányos mű, mely a repülőterekre való érkezéstől, a szállodaszobák állapotán át egészen az ország miniszterelnökének a szerzőre gyakorolt első benyomását is megosztja az olvasóval.
Történetek, emberek, személyes benyomások
A könyv jól felépített, a történetek nem csak a gazdasági válság komoly élének enyhítését szolgálják, hanem segítik is azt elmagyarázni. Az izlandi halászok, a görög kolostor, az ír stadionvásárlók és a kaliforniai tűzoltók. Mindannyian egy-egy, a válsághoz szorosan kapcsolódó jelenség szemléletes példái. Lewis történetekkel mutat rá a problémákra.
Élvezetesebb a korrupciót egy görög kolostor rejtélyes meggazdagodásán keresztül úgy megismerni, hogy a szerző valóban ellátogatott a kolostorba, beszélt a történet szereplőivel és személyes benyomásait is megosztja velünk.
Olvasmányos könyv a válságról
Az Összeomlás a gazdasági válság kiváltó okainak és arra adott válaszreakcióknak olvasmányos, gyakorlati példákon keresztül megírt elemzése. A könyv elolvasása után senki sem lesz a közgazdaságtudomány doktora, de a 2008-as válságról egy általános képet fog tudni alkotni és közben jól fog szórakozni.
Kedvenc idézeteim:
“Egy másik hedge fund menedzser a következőképp magyarázta nekem az izlandi bankolás lényegét: neked van egy kutyád, nekem meg egy macskám. Megegyezünk, hogy mindkettő kereken egymillió dollárt ér. Te eladod nekem a kutyát egymilliárdért, én is neked a macskám ugyanannyiért. Most már nem gazdik vagyunk, hanem izlandi bankok, akiknek egymilliárd dollárja van új eszközökben.”
“A gazdasági miniszter filozófus. A pénzügyminiszter állatorvos. A jegybank elnöke költő.“(Izland)
“Négy ír is mesélte, mégpedig mély meggyőződéssel, hogy Cowen egy kocsmából faxolta el Írország 440 milliárd eurós bankgaranciáját az Európai Központi Banknak.”
“Létezik egy örök pénzügyi törvény: ha 5 millió dolcsival tartozol a banknak, akkor a banké vagy, de ha 5 milliárd dollárral tartozol a banknak, akkor tied a bank.”
“Külön eurót kellene kibocsátani, afféle másodhegedűs valutát a csóró országoknak, Görögországnak, Olaszországnak, Portugáliának, Spanyolországnak, és így tovább.”
“-Szent Isten! -hüledezik a telefonba. – Ez Bill Clinton!- alig három méterre lehet, de még mindig a telefonba beszél, mintha Schwarzenegger ott sem lenne.”