A Gartner piackutató cég által létrehozott hype görbe szerint a legtöbb innováció egy előre meghatározó pályát ír le. Attól függően, hogy egy technológia hol helyezkedik el a hype görbén, megfontolt döntéseket hozhatunk használatáról.
Bár a Gartner-féle hype görbét leggyakrabban nagyvállalati környezetben használják új technológiák értékelésére, stratégiai irányok meghatározására viszont egyéni döntésekhez is hasznos lehet a különböző folyamatok hype cikluson elfoglalt helyét szemlélni.
Olyan kérdéseket válaszolhatunk meg a hype görbe segítségével, mint például:
- Érdemes-e első fejlesztőként csatlakoznom egy metaverse startuphoz, ha kerülöm a kockázatokat?
- Hogyan alakul a mesterséges intelligenciát fejlesztő cégek részvényárfolyama?
- Megéri apró cégként blokklánc alapú csillámpóni tokeneket kibocsátani?
- A Facebook, a LinkedIn vagy a Tiktok kecsegtet nagyobb növekedési potenciállal egy kezdő tartalomgyártónak?
A hype görbe segít azonosítani azokat a trendeket, amelyek a korai szakaszban való kiaknázása nagy kockázatot jelent, de ha megélik a technológiai áttörés pontját, akkor nagyobb megtérülést biztosítanak a korán csatlakozóknak.
A hype görbe szakaszai
- Technológiai áttörés: A technológia alkalmazásának korai tervei napvilágot látnak. Jelentős figyelem irányul a technológiára, viszont gyakran még nem társul működő prototípus a technológiához és kereskedelmi létjogosultsága sem bizonyított.
- A felfokozott várakozások csúcsa: Megjelennek a technológiát gyakorlatban elsőként sikeresen alkalmazó cégek történetei a bukásokkal együtt. Egyre több cég indít a technológiával kapcsolatos projekteket, de sokan még távol maradnak.
- A csalódás görbéje: A technológia körüli izgatottság alábbhagy, ahogy egyre több projekt képtelen eredményt felmutatni. A technológia használatának megtérülése csökken és a trend csak akkor lép a ciklus következő szakaszába, ha siker megoldani a technológiát korán alkalmazók problémáit.
- A megvilágosodás emelkedője: A technológia több hasznos alkalmazási módja merül fel és egyre többen kezdik megérteni a technológia lényegét. A korai alkalmazók után a felhasználók egy újabb hulláma érkezik, de a konzervatív cégek még távol maradnak.
- A produktivitás fennsíkja: Megkezdődik a technológia széleskörű adaptációja, miután az bizonyította kereskedelmi hasznát.
A hype görbe utolsó szakaszába egy technológia átlagosan 3-5 év alatt jut el, ugyanakkor ez csak egy ökölszabály. Vannak példák ennél jóval gyorsabb innovációkra, épp úgy mint évtizedeket igénylő trendekre is.
Ugyanakkor attól, hogy egy technológia megjelenik a görbén nem biztos, hogy eléri a széleskörű adaptációt. Bármikor eltűnhet egy trend vagy átveheti helyét egy új.
Példák a hype ciklusra
A keretrendszert kidolgozó Gartner piackutató minden évben összeállítást készít különböző területek feltörekvő technológiáiról. A hype ciklus önmagában nem túl hasznos, ha nem tudunk egy adott folyamatot elhelyezni rajta, viszont ezek a példák pontosan ezt teszik meg.
Találhatunk hype görbét feltörekvő technológiákra:
Mesterséges intelligenciára:
Illetve létezik görbe marketing trendekre is:
Érdemes követni a Gartner honlapját a friss és több területet lefedő hype ciklusokért, ha egy kicsit több rendszert szeretnél vinni a változásokról való gondolkodásba.