Skip to content

Évértékelő: 2024

Idén különösen nyugodtra sikerült az év vége, így bőven volt időm az év végi rutinom minden apró elemére. Átolvastam a 2024-es naplómat és kapkodtam a fejemet, hogy egy év távlatából is mennyit felejtek. Átlapoztuk az idén készített összes képet a feleségemmel és szokás szerint kitöltöttem a YearCompass-t is.

Mindig annak reményében írom ezeket az évértékelőket (2019, 2020, 2021, 2022, 2023), hogy segítsenek átgondolni az adott év történéseit, illetve lejegyezzem azt is milyen kérdések foglalkoztattak adott évben. Érdekes visszaolvasni, hogy mennyit változtak a prioritásaim az évek során. Idén kevesebb változás volt az életemben, így több (talán kicsit túl sok) időm volt gondolkodni. Pár kérdést sikerült lezárnom, illetve több területen változott meg gyökeresen a véleményem.

De térjünk rá a konkrétumokra:

Aratás és vetés

Miután 2023 év végén elkezdtem dolgozni a kisállat-piactereket működtető Pet Media Group SEO vezetőjeként, az idei év a munkáról és annak gyümölcseinek leszüreteléséről szólt. Ez a hetedik év, hogy keresőoptimalizálással foglalkozom és valahogy most értek össze a Venn diagramok. Már-már csalásnak érzem, hogy karrierem eddigi talán legnagyobb eredményeit milyen könnyedséggel sikerült elérnem.

Kezdőként sem tudásom, a kezelt weboldalak mérete miatt pedig lehetőségem sem volt, hogy nagy hatást érjek el a munkámmal. Arra tökéletes volt a kezdeti pár év, hogy rájöjjek, hogy kicsiben ugyan, de mi működik és mi nem. Később ezzel a magamra szedett tudással sikerült már üzletileg is értelmezhető eredményeket elérnem nagyobb weboldalaknál. Nagyobb weboldalak viszont nagyobb bürokráciával és több meggyőzendő vezetővel jártak. Ezen a ponton hiába tudtam mi működik, az eredmények lassan jöttek, mert kevesebb erőforrás jutott az én szívemnek kedves területnek, a SEO-nak.

A tudás, a lehetőség és a sebesség viszont idén összeértek. Üdítő volt, hogy nem kellett minden vezetőt külön meggyőznöm a munkámban rejlő lehetőségekről, hanem kaptam pénzt, paripát, fegyvert és tehettem azt, amihez értek.

Cikkek és videók

SEO-ban gyorsabban jönnek az eredmények számomra, mert beletettem az ismétléseket az utóbbi pár évben. Idén szerettem volna egy lazán kapcsolódó képességemet is fejleszteni, aminek rövid távon bár alacsony a megtérülése, de a jövőben hasznos lehet. Ez pedig a videós tartalmak készítése volt.

Végigcsináltam egy videóvágó tanfolyamot, amiben megtanítottak használni egy normális programot, a Davinci Resolve-ot. Ez egy online, de valós időben megvalósított tanfolyam volt, ami számomra különösen jól működött. A pár alkalom alatt lényegesen többet fejlődtem, mint több hónap Youtube tutorial nézegetése közben.

Gyakorlásképp idén 12 nyilvános videót készítettem és töltöttem fel a Youtube-ra. Nem lettem A listás youtuber idén sem, viszont úgy érzem, lényegesen közelebb kerültem ahhoz, hogy a videóm mondanivalójáról ne vonja el a figyelmet a vágás alacsony minősége. Viszont a 12 videó feltöltése után nem igazán maradt ötletem, amit videó formában szerettem volna megvalósítani, így a Youtube parkolópályára került.

Youtube számokban

Mivel már tavaly is hasonló mennyiségű energiát fektettem a videókba, így zárójelben bedobom a 2023-as számokat is. Nekem jó látni a fejlődést, még ha másokhoz viszonyítva ezek szerény számok is:

  • 12 videó (13)
  • 225 feliratkozó (85)
  • 1021 óra nézési idő (403)
  • 15.178 megtekintés (5468)

Váratlan mellékvágánya lett a videóvágás kurzusnak, hogy elkezdtem jobban értékelni a videós tartalmakat. A portugáliai kirándulásunk során például szándékosan megerőltettem magam és gyakrabban elővettem a telefonomat, hogy random galambokról készítsek videókat. Utána ezeket a pár másodperces szösszeneteket megvágtam és nem publikus videóként töltöttem fel a Youtube-ra.

Sokkal emlékezetesebb lett számunkra így a nyaralás (mi is rajta vagyunk a videókon, nem csak a galambok). Jövőre szeretnék több ilyen, nem feltétlenül a széles közönségnek szóló, de emlékezetes videókat csinálni.

Substack számokban

  • 26 OlvasóLista levelet küldtem ki (23).
  • 9 cikket írtam a blogra (17).
  • A hírlevelek nagyjából 33.000 megtekintést értek (27.000).
  • A blogot pedig 189.000 olvasó (user) böngészte idén (155K).
  • Az év első levelét 1250 feliratkozónak, az utolsót 1356-nak küldtem ki.

Idén a korábbi évekhez képest változás volt, hogy nem tűztem ki semmilyen írással, videókészítéssel kapcsolatos célt. Voltak ötleteim, amiket meg akartam valósítani, amikor pedig izzadtságszagúnak éreztem a tartalomgyártást, akkor pedig pihentettem. Talán az OlvasóLista esetében éreztem egy belső noszogatást, hogy gyakrabban írjak, mivel idén többen támogatóként csatlakoztatok a hírlevélhez. Ezúton is köszönöm a bizalmat!

Távolodás a képernyőktől

Bár tetemes mennyiségű időt töltök továbbra is képernyők előtt, idén azon kaptam magam, hogy munkán kívül ha lehet, akkor keresem a nem képernyőmentes alternatívákat. 2024 volt az első év, amikor egész évben otthonról dolgoztam, így még a kollektív laptop-püfölés élményem sem volt meg a kollégákkal. Ez pedig – különösen ha munka után is képernyő előtt maradok – eléggé monotonná teszi a hétköznapokat.

Nem azt mondom, hogy egy papír alapú könyv olvasása hatványozottan érdekesebb, mint egy Kindle képernyőjének tapicskolása, de amikor a munkám eredményét képernyőkön keresztül látom és a befektetéseim is csupán képernyőn látható számok, akkor egy idő után úgy érződik, hogy ez az egész egy játék és igazából bármennyi erőfeszítést teszek is, a nap végén annak a való életre akkor sincs hatása. Egy 900 oldalas Harry Potter könyvnek viszont súlya van, sajátos illata és sokkal nagyobb elégedettséget érzek, amikor az utolsó oldalra érve bezárom a könyvet, mintsem egy képernyőn ugyanazokat a betűket látva.

Idén szinte csak a 2000-es évek elején vagy még azelőtt megjelent könyveket olvastam, így adta magát, hogy megpróbálom ezeket a könyveket másodkézből beszerezni. 2024-ben kipróbáltam a Vinted-et és szinte minden könyvhöz az appon keresztül jutottam hozzá olyan könyvmolyoktól, akiknek már nem volt szükségük ezekre a fantasztikus könyvekre. Továbbra is becsábulok impulzusvásárolni könyvesboltokba, de ha egy konkrét könyvet szeretnék beszerezni, akkor sokkal kényelmesebb módja azt használtan megtenni.

A megspórolt pénzt pedig újságokra költöttem. Eléggé hírfüggő vagyok, de próbálom leválasztani magamat a magyar valóságról, így, hogy egyre kevesebb hatása van az én életemre. Ezt a másképpen izgalmas spanyol hírekre cserélni új árnyalatot hozott az életembe. Hajnalonként a helyi nyugdíjasokkal együtt sorban állni az újságért egy elég egyedi émény.

Több fikció és több könyv spanyolul

Még mindig a tényirodalmi könyvekhez húz a szívem, de idén olvastam a legtöbb fikciót az utóbbi években és nem bántam meg. Non-fiction könyveket spanyolul olvasni lényegesen egyszerűbb, mint fikciót, de miután befejeztem spanyolul az első 5 Harry Potter könyvet, így kicsit magabiztosabban veselkedek neki más regényeknek is.

Több könyvről is írtam az OlvasóListában magyarul.

Az aktuális számot a linkre kattintva találod:

  1. How to measure your life (Clayton Christensen)
  2. Four Thousand Weeks (Oliver Burkeman)
  3. Puszta kereszténység (C. S. Lewis)
  4. Hogyan találtam meg a szabadságot egy korlátozott világban? (Harry Browne)
  5. Principles for navigating the big debt crises (Ray Dalio)
  6. Füves könyv (Márai Sándor)
  7. La Sombra del Viento (Carlos Ruiz Zafón)
  8. Harry Potter 1
  9. Harry Potter 2
  10. Harry Potter 3
  11. Harry Potter 4
  12. Harry Potter 5
  13. 21 lecciones para el siglo XXI (Yuval Noah Harari)
  14. Measure What Matters (John Doerr)
  15. La asombrosa tienda de la señora Yeom (Kim Ho-yeon)
  16. Lo mejor de Bertrand Russell
  17. The Hard Thing About Hard Things (Ben Horovitz)
  18. Misterio Messi (Sebastián Fest)
  19. Libertad Immobiliaria (Carlos Galán)

Bár idén beszorítottam Márait, mint egyedüli magyart az olvasólistámba, de folyamatos gondolkodásra ad okot, hogy egyre több olyan könyvet olvasok, amit nem fordítottak le magyarra. Ilyenkor felmerül bennem, hogy van-e értelme egy ilyen könyv tanulságairól írni, ha azt a gyakran angolul nem beszélő olvasó utána nem tudja levenni a polcról. Az angol blogolós kalandomból pedig az is látszik, hogy lényegesen több érdeklődőt lehet elérni, ha olvasmányélményeimről angolul írok.

Apró változások nagy eredményei

Idén írtam egy cikket a szerintem legjobb táplálékkiegészítőkről, amihez összeszámoltam, hogy már idestova 132 havibérletet vettem konditermekbe. Ugyanakkor, ha objektív akarok lenni, akkor nem sokat fejlődtem az első pár évet leszámítva. Ezen akartam idén változtatni és felráztam az edzéshez és az étkezéshez való hozzáállásomat is.

Először is rátaláltam a The Muscle and Strength Pyramid könyvekre és Youtube csatornára, ahol meggyőztek, hogy nem érdemes minden edzésen bukásig edzeni és elültették a fejemben a gondolatcsírát, hogy a három napos osztott edzésterv talán nem a leghatékonyabb edzésterv.

A heti három, alkalmanként 60 perc körüli edzéseket heti négy rövidebb edzésre cseréltem felsőtest-alsótest bontásban. Több hangsúlyt kaptak az edzéstervemben az alapgyakorlatok, növeltem a súlyokat, míg az ismétlésszámokat csökkentettem. Ez az apró változtatás segített a legtöbb alapgyakorlatban átlépni a holtpontjaimat, viszont lényegében még mindig úgy néztem ki, mint egy jóllakott óvodás.

El kellett fogadnom, hogy egy hanyag diétát nincs az a mennyiségű edzés, ami helyrehozhatna. Pár év böjtölés után már nincs elég akaraterőm a hosszú böjtökhöz sem, így az addig működő kalóriacsökkentő módszerek helyett valami újat kellett keresnem. Feleségem régóta használja a kalóriabázis applikációt makrók és kalória számolására, így gondoltam én is kipróbálom.

Nekem óriási meglepetésekhez vezetett már egy hét után a kalóriák számolása.

Rájöttem, hogy:

  • Legvadabb fehérjezabálós napjaimon sem eszek elég fehérjét.
  • Viszont, amikor sikerül elérnem napi fehérje limitemet, akkor már nem akarok mást enni.
  • Ha elég fehérjét eszek, az jobban segíti az edzésemet, mint bármilyen edzésterv változtatás.
  • Bár a szemét ételeket régóta egészséges alternatívákra cseréltem, de azokból is túl sok kalóriát eszek.
  • Ha számolom a kalóriákat, akkor ritkábban csábulok el egy-egy apró édességre, amiben 5 almányi kalória van.

Három hónapot számoltam a kalóriákat, majd egy influenzát benyelve az év végén sem edzeni nem tudtam, sem a módszer követésére nem vitt rá a lélek. Mind a két apró változtatás (új edzésterv & kalóriaszámlálás) hatását egy részt az hozta, hogy változtattam a meglévő rutinomon és a kezdeti lelkesedés motivált, hogy szigorúbb legyek magammal. Rátettem még egy tárcsát a rúdra és eggyel kevesebb fánkot ettem meg. Ez pedig eredményeket hozott.

Idén leginkább arra koncentráltam, hogy egyek elég fehérjét és beleférjek a kalóriakeretbe. Ehhez minden héten megsütöttem 1kg csirkét ugyanazzal a fűszerezéssel. 2025-ben szeretnék pár új receptet kipróbálni és egy kicsit izgalmasabbá tenni az étrendemet.

Késleltetett jutalom

Amikor valaki önfejlesztésre adja a fejét, akkor a sportautós, drága órával villogó újgazdagok tartalmai elég könnyen megtalálják online. Engem sosem érdekeltek különösebben a sportautók és az órák sem hoznak lázba, viszont én meg talán átestem a ló túloldalára.

Egészen eddig egy olyan iskolát követtem, aminek a lényege, hogy keményen dolgozok, sokat teszek félre, a megtakarításaimat befektetem és a késleltetett jutalmat (delayed gratification) kihasználva pedig pár év múlva elköltöm a számomra fontos célok elérésére.

Ez pedig csak a számokat nézve működik. Viszont idén sokszor éreztem úgy, hogy pénzügyileg az adott pillanatban optimálisabb döntés olyan stresszt és kockázatot hoz az életembe, ami rövid távon egy boldogtalanabb élethez, hosszú távon pedig pénzügyileg is meggondolatlan döntésekhez és az egész terv felrúgásához vezethet.

Ilyen például az autókérdés. Amikor kiköltöztünk Barcelonába három éve, akkor eladtuk a nem sokat használt autónkat és a jó tömegközlekedésre és a home office-ra hivatkozva nem is vettünk újat. Utána viszont kiköltöztünk egy közeli kisvárosba. Innen még mindig viszonylag egyszerűen bejutunk a városba, de azért körülményesebb eljutni helyekre, mintha a belvárosban élnénk. Ha a repülőtérre kell kijutnunk, akkor például két órával hamarabb kell elindulnunk itthonról, ha vonattal megyünk, mint ha hívnánk egy taxit. Egy kevés pénzt dobva a problémára rövid távon időt és kényelmet lehet vásárolni taxival, ami megéri, még ha hatványozottan többe is kerül, mint a tömegközlekedés. Örülök, hogy legalább ezt felismertem 2024-ben és sok hőségben aszalódástól és késő vonatra való izgatott várakozástól óvtam meg magunkat.

Havonta pár alkalommal taxizni még mindig lényegesebben olcsóbb, mint egy autót fenntartani. Viszont a legutóbbi taxis élményeink afelé noszogatnak, hogy a felelős döntés mégis venni egy kocsit, még ha csak havonta egy alkalommal is ülünk bele. Idén több alkalommal is sikerült olyan taxisofőröket kifognunk akik eltökéltek voltak abban, hogy a lehető legrövidebb idő alatt, lehetőleg 200 km/h sebesség felett eljuttassanak úticélunkhoz. Ezzel olyan indokolatlanul veszélyes szituációkba kevertek, ahol majdnem otthagytuk a fogunkat. Bár tankolni, kötelező biztosítást és parkolóhelyet fizetni drágább, mint az alkalmankénti taxi, de nem sok ember számolgatja megspórolt euróit a temetőben.

Majd három év múlva

A megtakarításhoz és a késleltetett jutalomhoz visszatérve: amit nehéz ezzel a megközelítéssel eltalálni, hogy mi az a pont, amikor csepegtethetsz magadnak az évekkel ezelőtt elvégzett munkád gyümölcséből, neadjisten mi az a pont, amikor elkezdhetsz lépéseket tenni a számodra valóban fontos célok elérése érdekében.

Évek óta az egyik legfontosabb hosszútávú célom, hogy vegyünk egy házat, amit otthonunknak hívhatunk. Viszont bármikor, amikor megkérdezte valaki, hogy ezt mikor tervezem, akkor a válaszom mindig ugyanaz volt: három év múlva. Évekkel ezelőtt akasztottam egy répát egy horgászbotra és azóta tartom magam előtt, miközben szaladok utána. Jövőre szeretném ezt a répát leakasztani és megnézni meddig vitt el az utóbbi pár év hajkurászása.

Képek

Idén kicsit több személyes élményt osztottam meg az OlvasóListában, így most tudlak ezekhez a hosszabb élménybeszámolókhoz irányítani. Viszont azt elmondhatom, hogy idén sem unatkoztunk.

Mit hoz 2025?

Már a tavalyi évértékelőben sem tűztem ki számszerüsíthető célokat, inkább irányokat határoztam meg, amelyek felé haladni szeretnék. Milyen egyszerű volt még, amikor a célom 20 könyv elolvasása volt. Idén új felismerésem, hogy a terveim jelentős része már nem csak tőlem függ, hanem összcsaládi gondolkodást kíván. Viszont van néhány irány, amit már most kristályosodni látok.

Az idei OlvasóLista tartalmak nagy részét inkább magamnak írtam, mint egy marketinges perszónának. Viszont ezek a témák nagyobb lélegzetvételűek voltak és ritkábbak annál, hogy minden héten publikáltam volna valamit. Minden héten van bennem egy kis hiányérzet, amikor nem írok, de idén úgy éreztem, hogy sokszor nem feltétlenül az írás volt a szabadidőm eltöltésének legnagyobb boldogságot generáló lehetősége. Biztosan fogok írni, de 2025-ben sem fogom erőltetni a publikálást és engedni fogom, hogy a kíváncsiságom vezéreljen.

Kezdem értékelni a nyitottan hagyott kérdéseket és a kissé sejtelmes befejezéseket. Idén sok területen szeretnék változtani az életemben, de hogy melyek ezek, az majd a 2025-ös évértékelőből kiderül.

Köszönöm, hogy velem tartottál 2024-ban!

Sok sikert és minden jót kívánok neked 2025-ben!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük