Tavaly csináltam először év végi tudatos önvizsgálatot.
Frissen végzett egyetemistaként nem volt bátorságom hétköznapinak vélt eredményeimről publikusan írni, ezért inkább olvasási szokásaimat és 20 könyv tapasztalatait osztottam meg veletek a Miért olvass könyveket? című cikkben.
A publikus bejegyzés mellett a YearCompasst használtam évem összegzésére és a következő évre való felkészülés jegyében.
2019 egyik legnagyobb tanulsága számomra, hogy céljaim eléréséhez nagyban hozzájárul, ha egy projektet nyilvánosan viszek véghez. Segített a nyilvánosság az írás szokássá alakításában, a rendszeres meditációban, több könyv olvasásában, és jobb könyvajánlók írásában is.
Éppen elég indok ez arra, hogy 2019-et publikusan összegezzem, mégis kétségek között írtam meg ezt a bejegyzést.
Kell ez nekem?
Nagy kimozdulás volt a komfortzónámból, hogy az évben nem csak könyvekről, hanem személyes projektekről és különböző önfejlesztéssel kapcsolatos témákról is írtam. Egy nyilvános évértékelő mégis több ok miatt is rémisztő számomra.
1. Számítanak-e egyáltalán az eredményeim?
Először is akarva-akaratlan másokhoz hasonlítgatom magamat. Szinte viccesnek tűnnek az eredményeim egy olyan világban, ahol 8 éves gyerekek három nyelven programoznak vagy ahol mások a Mars kolonizációját tervezik.
2. Kiforrott terv hiánya
A legtöbb évértékelőt olvasva azt látom, hogy mindenkinek kiforrott terve van a következő évével kapcsolatban. Nekem sajnos nincsenek ilyen biztos sarokköveim. Sokan milliós bevételekről, világmegváltó tervekről vagy pontosan megtervezett stratégiákról írnak.
A közkedvelt interjúkérdésre miszerint „Hol látod magad 5 év múlva?” nemhogy válaszolni nem tudnék, de nem is akarnék. Hiszen azt sem tudom, hogyan jutok az interjúról haza.
Én csak folytatni szeretném elkezdett projektjeimet és több olyan tevékenységet találni, amit élvezek.
3. Hasznos ez másoknak?
Nem szeretném, hogy bárki rosszul érezné magát az évértékelőm miatt. Ez nem verseny. Nem az a célom, hogy megmutassam milyen faszagyerek vagyok, csupán szeretném a saját korlátaimat átlépni és remélem, hogy közben másoknak is tudok segíteni egy-két ötlettel, praktikával.
A kétségek kibeszélése után pedig beszéljünk az évértékelés lehetséges módszereiről.
Inspiráló évértékelők és hasznos gyakorlatok
Az évértékelő poszt megírásához számtalan forrásból gyűjtöttem inspirációt. James Clear író, a 2019-ben megjelent Atomic Habits bestsellerkönyv szerzője 2013 óta vezeti évértékelőit, amelyből több gondolatot és kérdést is felhasználtam saját értékelésem összeállításánál.
A Sumo.com / AppSumo alapító Noah Kagan hozta össze véleményem szerint a világ legjobb célállításról és évértékelésről szóló cikkjét, aminek gondolatai erősen befolyásoltak saját eredményeim értékelésénél.
Az egyik legjobb journaling gyakorlattal is Noah Kagan szolgál, aki a következő éved fantáziatörténetének megírására invitál bennünket.
Mit akarsz? Mi az a cél, ami igazán lázba hoz? Hogy fog kinézni egy napod, ha egy éven keresztül mindent megteszel a célod elérése érdekében?
Kétségkívül képes helyrerakni a prioritásokat ez a gyakorlat.
Nem feltétlenül kell azonban külföldre kacsintgatnunk inspiráló évétékelőkért. Sok tanulsággal szolgálnak évről évre Papp Gábor, Nagy Attila vagy épp Görög Ádám bejegyzései is.
Mi alapján értékelem én az évet?
Az év végi gondolkodás jelentős részét a YearCompass gyakorlatai segítik. A füzetecske kitöltése közben felszínre került gondolataimat egy több forrásból táplálkozó sablonba illesztem bele.
Az elmúlt évet három kategóra mentén értékelem:
- Munka / Alkotás
- Fitness / Egészség
- Magánélet / Utazás
A területeken túl három kérdésre keresem a válaszokat:
- Milyen eredményekre vagyok a legbüszkébb?
- Milyen területekkel vagyok elégedetlen?
- Mit tanultam az évben?
Az év áttekintéséhez még átlapozom a naptáramat és kiírom a legnagyobb hatással bíró eseményeket. Az évben készített képek átnézése is hangulatos (és tökéletes lehetőség a villanyóraállásokról lőtt fotók törlésére).
Az előkészületek után pedig vágjunk a közepébe.
1. Munka / Alkotás
A legtöbb hobbinak bélyegzett tevékenységemnek is erősen volt egy szakmai éle az évben, így egy esernyő alatt értékeltem az alkotással, tanulással töltött tevékenységeimet is a munkával.
Szakmai eredmények
A blogra tévedve sokan jogosan kaphatják fel a fejüket a könyvajánlók / önfejlesztés / online marketing kategóriákra.
Mi közük van egymáshoz?
Szeretek olvasni, szeretném a maximumot kihozni magamból, mellette pedig online marketinggel foglalkozom napi szinten (bár erről keveset írok a blogon).
2019-ben a második évemet zártam a BP Digital SEO ügynökség SEO szakértőjeként (ez egy indokolatlan kulcsszóhalmozás). Mivel az ünnepek során többször, több ebédlőasztalnál megkaptam a kérdést, hogy “Mi a fene az a SEO szakértő?”, így marketingben kevésbé jártas olvasók számára is illik ezt röviden kifejtenem.
Mindennapjaim jelentős részét azzal töltöm, hogy ügyfeleink weboldalait a keresőoptimalizálás ismert vagy kevésbé köztudott szabályai szerint próbálom minél jobb helyre behozni releváns kifejezésekre a Google organikus (nem fizetett) találatai között.
Bár a legtöbb elért cél év közben “organikusan” alakult ki, mégis van több eredmény, amit érdemesnek tartok kiemelni 2019-ből:
- 15 cikket írtam különböző szakmai blogokra, hírportálokra és a saját ügynökségi weboldalunkra.
- A Startup Safary-n Csináld magad SEO Audit címen, míg a Marketing Summit 0. napján Megtérülő tartalommarketing címszó alatt tartottam SEO workshopokat.
- Projekt Manager lettem, aminek hála a hardcore szakmai skillek mellett hosszú távú tervezésben és ügyfélkommunikációban is sokat fejlődtem.
- 2019. áprilisában eljutottam Európa legnagyobb keresőoptimalizálás fókuszú konferenciájára, a Brighton SEO-ra.
Fontosnak tartom megjegyezni, hogy az elért eredmények nem csak az én érdemem. Mind a előadások, mind a publikációs lehetőségek, mind az új pozícióval járó kihívások terén sokat köszönhetek a csapatnak.
Blog
A munka mellett a legtöbb időt kétségkívül írással töltöttem. Ez egy olyan tudatos cél volt, ahol nem egy konkrét szám lebegett a szemem előtt, csupán a rendszeres írás szokássá alakítását szerettem volna megvalósítani.
Könyvajánlók írása mellett kipróbáltam új formátumokat, készítettem portrékat és nem ritkán több ezer szót kóstáló bejegyzéseket is publikáltam.
Eredmények számosítva:
- 41 cikket írtam a blogra
- 9 vendégcikket publikáltam külsős portálokon
- 21 590 felhasználó olvasta a bejegyzéseimet
- 172-en csatlakoztak a júliusban indított hírlevelemhez
A 2019-es év megtervezésénél is külön blokk jutott a blognak, ahol a rendszeres írás absztrakt képe melett a havi 1000 olvasó szerepelt mérőszámként. Decemberben több, mint 4000-en olvastátok cikkeimet, így sikerült túlszárnyalni előzetes várakozásaimat.
Olvasás
2019-ben 51 könyvet olvastam el, amelyek között 700 oldalas önéletrajzi regény és 60 oldalas ókori leveleket tartalmazó kötet is volt. Először olvastam tematizált blokkokban, a januárt például marketing könyveknek szenteltem.
Több filozófiával és spiritualitással kapcsolatos kötet került fel a polcomra és igyekeztem olyan, számomra teljesen ismeretlen tudományterületekről is olvasni, mint az agykutatás vagy épp a hálózatok világa.
A legtöbb könyvről írtam az OlvasóLista hírlevelekben, ezért most csak listaként osztom meg veletek az idén olvasott köteteket.
Marketing és üzlet
- Al Ries – Jack Trout: A marketing huszonkét vastörvénye
- Alistair Croll – Benjamin Yoskovitz: Lean Analytics
- Josh Kaufman: The Personal MBA
- M. J. De Marco: Gyorsítósáv a milliókhoz
- Dale Carnegie: How to Win Friends and Influence People
- Paul Jarvis: Company of One
- Ray Dalio: Principles
- Ann Handley: Everybody writes
- Rand Fishkin: Lost and Founders
- Seth Godin: This is marketing
- Joe Pulizzi: Content Inc.
- Nir Eyal: Hooked
Önfejlesztés és hatékonyság
- Alain de Botton: Status Anxiety
- Viktor E. Frankl: Man’s Search For Meaning
- Carol S. Dweck: Szemléletváltás
- George S. Clason: Babilon leggazdagabb embere
- Daniel H. Pink: Mikor
- Simon Sinek: Kezdj a miérttel
- Timothy Ferriss: 4 órás munkahét
- Timothy Ferriss: Titánok eszköztára
- Joshua Foer: Moonwalking with Einstein
- Andy Hunt: Pragmatic Thinking and Learning
- Mark Manson: A leszarom rafinált művészete
- Steven Pressfield: A művészet háborúja
- Cal Newport: Deep Work
Filozófia és spiritualitás
- Ryan Holiday: Az ego az ellenség
- Ryan Holiday: Sztoikus nyugalmat a mindennapokra
- Lucius Annaeus Seneca: Az élet rövidségéről
- Marcus Aurelius: Elmélkedések
- Epiktétosz kézikönyvecskéje
- Dropping Ashes on the Buddha: Seung Sahn zen mester tanításai
- Alan Watts: A könyv
Életrajzok
- Ashlee Vance: Elon Musk
- Phil Knight: A Nike-sztori
- Satya Nadella: Hit Refresh
- Szűcs Róbert Gábor: Jól fésült ügyek
- Walter Isaacson: Benjamin Franklin
Regény, fantasy, krimi
- Bill Clinton – James Patterson: Az elnök eltűnt
- Neil Gaiman: Sosehol
- Neil Gaiman: Északi mitológia
- Paul Auster: Leviatán
- Szerb Antal: Utas és holdvilág
- George Orwell: Állatfarm
- Kosztolányi Dezső: Néró, a véres költő
Történelem, gazdaság és minden más
- Giles Milton: A történelem bizarr lábjegyzetei
- Timothy Snyder: A szabadság felszámolása
- Rutger Bregman: Utópia realistáknak
- Mérő László: Az élő pénz
- Philip Collins: When they go low, we go high
- Barabási Albert-László: Behálózva
- Norman Doidge: A változó agy
A legnagyobb változást az olvasási szokásaimban egy ebook olvasó beszerzése jelentette, amivel a könyvek „megkaparintása” és az utazás közbeni olvasás is sokkal kényelmesebbé vált.
Semmilyen wodoo gyorsolvasási módszert vagy praktikát nem követek, csupán egy titkom van: utazás közben mindig olvasok.
Egy 10 perces metróút vagy egy 3 órás repülés is ugyanolyan nagyszerű lehetőség az olvasásra.
2. Fitness / Egészség
2019-ben néhány kivétellel minden héten lejutottam a konditerembe és az otthoni meditációt is sikerült szokássá alakítanom. Évente kitűzom magam elé a félmaraton teljesítését, de ez sajnos 2019-ben sem jött össze.
Ellenben a megszokott 2 sziget-kör helyett augusztusban fogcsikorgatva ugyan, de sikerült egy harmadikat is beleszuszakolni az edzésbe.
Súlyzós edzésnél alapgyakorlatokkal és néhány kiegészítő gyakorlattal dolgozom. A guggolás / felhúzás / fekvenyomás / vállból nyomás gyakorlatok fejlődését elég jól lehet mérni.
Nem szoktam maximumokat csinálni, ezért az 5 sorozatos 6 ismétléses súlyokat osztom meg veletek.
- Guggolás – 100kg
- Felhúzás – 140kg
- Fekvenyomás – 70kg
- Vállból nyomás 50kg
- Leghosszabb futás: 15km
- Waking Up-pal meditált percek száma: 702
3. Magánélet / Utazás
Talán a legnagyobb változás személyes téren, hogy 2019-ben áthelyeztük székhelyünket a 6. kerületbe. Ezt vidéki lelkem nehezen tudta feldolgozni. Rájöttem, hogy igénylem a zöldet, a fákat és a csicsergő madarakat. Legközelebbi költözésnél már a helyi madárállomány is szempont lesz 🙂
Idén a már említett londoni kiruccanás mellett eltúristáskodtunk Brüsszelbe, ahol a világ egyik legmenőbb könyvesboltját is megnéztük.
A Cook & Book egyszerűen óóóriási.
Bár az Atomium, az Európai Parlament és a Grand Place is bakancslistás hely volt, de a legszürreálisabb élményt mégis egy brugge-i templom hintája nyújtotta.
Az év legjobb élménye mégis a nesszebari nyaralás volt. Nehéz felülmúlni a bolgár tengerpartot. A több belföldi kirándulás és random túristaútvonalokon való eltévedés is hozzátartozik 2019-hez, amik szintén kedvenc pillanataim.
Mi nem ment jól?
Fókusz és célok
Új projekteknél mindig érzek egy kezdeti eufóriát. Nem kellett noszogatni a cikkek írásához vagy a sokadik könyv elolvasásához sem senkinek, azonban vannak olyan nemakarom feladatok, amelyek elől komoly halogatásba menekültem.
A nemakarom feladatok (töltsdkiexcel, írdmegemail) mellett könnyű beleszürkülni az eleinte érdekesnek tűnő projektekbe is. Az év utolsó cikkeinek írását már sokkal kevésbé élveztem és ehhez nem csak az újdonság érzetének eltűnése, hanem a folyamat céltalansága is hozzájárult.
Volt egy célom (minden héten publikálni egy cikket) és amikor közeledtem a célvonalhoz, akkor rá kellett jönnöm, hogy nem tudom hová visznek ezek a cikkek és azt sem, hogy egyáltalán érdemes-e folytatnom. Ekkor elkezdtem az addig flow élményt okozó írást is halogatni.
Eredmények
A blogra érkező forgalom jelentős részét pár toplista-szerű cikk és népszerűbb könyvek összefoglalói teszik lehetővé. Bár ezekre a tartalmakra is büszke vagyok, azonban a legnagyobb energiabefektetéssel és kutatómunkával járó cikkeimet alig olvasták páran.
Ezeknek a cikkeknek az elkészítését sokkal jobban élveztem, de úgy tűnik vagy csak engem érdekelnek az érintett témák, vagy sorban írtam olyan több ezer szavas szövegoszlopokat, amik nem elég jók.
Az említett kedvenc cikkeim:
- Benjamin Franklin és amiről nem beszélünk
- Ki az a Jordan B. Peterson?
- Önfejlesztés papírral és ceruzával: válogatott gyakorlatok
- Produktivitás, flow és fókusz [Stratégia tippekkel]
- Fejleszd memóriád a memória nagymesterek tippjeivel
Mi a megoldás ezekre a problémákra? Jobban meghatározott célok és az elvárt eredmények tisztázása.
Bár az sem feltétlenül kell, hogy baj legyen, ha egy cikket senki sem olvas el rajtam kívül, de rá kellett jönömm, hogy nekem ez fontos. Hiszek benne, hogy a cikkeimben feldolgozott témák másokra is olyan szemléletformáló hatással lehetnek, mint rám.
Nagyon ide illik James Clear alábbi gondolata:
“Attól függetlenül, hogy az első naptól kezdve mondom, hogy bevételre, mintsem elérésre szeretnék optimalizálni, mégsem érdekel az, hogy a legtöbb pénzt keressek. Csak az általam talált legjobb ötleteket szeretném megosztani a lehető legtöbb emberrel.”
James Clear
Talán mégsem olyan önzőség, ha ezeknek a gondolatoknak nagyobb publicitást szeretnék.
Programozás / webfejlesztés
Már korábban is belevetettem magamat a webfejlesztés világába, részben innen ered a Technikai SEO iránti rajongásom.
2017-ben átrágtam magam a Freecodecamp teljes HTML és CSS tananyagán, próbálkoztam néhány könnyebb Codecademy kurzussal is, de a valódi elköteleződést igénylő JavaScripthez érkezve mindig megtorpantam.
2019-ben beruháztam Colt Steele The Web Developer Bootcamp című kurzusára és sikeresen átismételtem az alapozó részeket, majd a JS tananyagban is az eddigieknél sokkal tovább jutottam, de ismét feladtam. Jöttek érdekesebb cikkötletek és a kurzus befejezése hátrébbb sorolódott a fontossági sorrendben.
Célok 2020-ra
A legtöbb célom szorosan kapcsolódik az előző év eredményeihez, néhány területen mégis jelentős változásokat szeretnék 2020-ban.
Szeretnék új dolgokat kipróbálni és a vélt vagy valós képességeimnél sokkal messzebbre nyúlni. Rájöttem, hogy ha nem tölt el gyermeki lelkesedés egy céllal kapcsolatban akkor sem az odáig vezető utat, sem a cél elérését nem fogom élvezni.
Az új dolgok kipróbálásának előnyeit nálam sokkal jobban összefoglalta Sam Altman, halgassunk rá:
“Csinálj új dolgokat gyakran. Ez úgy tűnik nagyon fontos. Az új dolgok kipróbálása nem csak lelassítja az idő észlelését, növeli a bolgoságot, és érdekessé változtatja az életet, hanem úgy tűnik meggátolja, hogy az emberek gondolkodásmódja elmeszesedjen. Próbálj meg minden évben valami nagy, új és kockázatos dolgot csinálni a személyes és szakmai életedben.”
Sam Altman
Munka / Alkotás
2020-ban új területekbe fogok belekóstolni, amelyek ugyan lazán kötődnek az eddig ismertekhez, mégis új világokra nyithatnak kaput és nem utolsó sorban izgalommal töltenek el.
Továbbra is fogok írni, de inkább a tapasztalataim dokumentálását állítva a központba, mintsem a mindenáron publikálás kényszerét. Növelni fogom a blog elérését és az olvasással sem hagyok fel.
Így néz ki mindez konkrét célokkal és számokkal:
- 100 000 olvasó elérése a bloggal
- 1000 OlvasóLista feliratkozó
- 30 napig naponta legalább egy órát fogok foglalkozni webfejlesztéssel. A célom a korábban említett kurzus feladatainak elvégzésén túl egy egyedi blog létrehozása.
- 10 elbeszélés írása: A valósághoz ragaszkodó cikkeim mellett szeretnék rövid történeteket írni. Ettől a ponttól már most félek.
Fitness / Egészség
Szembeszállok a mumus félmaratonnal, növelek a használt súlyokon és kipróbálok egy új sportot / mozgásformát 2020-ban.
Célok:
- Minden alapgyakorlatban 20kg-val növelni a használt súlyokon. (120kg, 160kg, 90kg, 70kg)
- Félmaraton teljesítése
- Egy új sport kipróbálása
- Tovább folytatni a mindennapi meditációt.
Magánélet / Utazás
Nemrég újraolvastam a 4 órás munkahetet és elhatároztam, hogy végre összeírok egy valamire való bakancslistát. Az első pár skecc alapján az utazás sarkalatos pontja lesz ennek a listának és 2020-ban minél több pontot szeretnék kihúzni közülük.
2019 tanulságai
Szokáskövetés
Elkezdtem a HabitBull nevű alkalmazással vezetni az edzéseimet és meditációs alkalmaimat. Az app egyszerűen kezelhető és a naptáras-kiixelős módszer papírmentes verziója.
Több produktivitásguru javasolja, hogy egy naptárban húzz egy X-et minden egyes nap, amikor elvégezted a tevékenységet, amelyet szokássá szeretnél alakítani.
Egy idő után ezek a napok megtörhetetlenn lánccá alakulnak, amelyet igen nehezen tudsz megszakítani. Így történt, hogy 20 percet meditáltam egy vonaton nehogy megszakítsam a 40 napos streakemet.
A szokáskövetés működik, az app pedig tökéletesen megfelel a célra.
Nem kell minden könyvet befejezni
Idén több könyvet vettem a kezembe, amelyet régóta szerettem volna elolvasni, de csalódást okoztak. Bestseller íróktól olvastam használhatatlan közhelyeket, máskor pedig rá kellett jönnöm, hogy kevés vagyok a kötet értelmezéséhez.
Volt olyan könyv, amely egyszerűen az olvasás pillanatában nem volt releváns nekem, illetve néhány kötet fejezeteinek elolvasására csak egy cikk írásához volt szükségem.
Félbehagyott kötetek:
- Jordan B. Peterson: Maps of Meaning
- Bertrand Russel: The Problems of Philosophy
- Ramit Sethi: I will teach you to be rich
- Sean Ellis: Hacking Growth
- Platón: Az állam
DISC személyiségteszt
Carol S. Dweck Szemléletváltásának újraolvasása közben találtam egy vaskos papírt az utolsó oldalak felé lapozva. Egy három éve elvégzett és szakember által kiértékelt DISC teszt volt a papíron.
Emlékszem, hogy elég sarkos véleményt fogalmazott meg rólam a teszt, amely ellen akkor erősen tiltakoztam. Utólag visszaolvasva a személyiségem minden előnyével és hátrányával egyetértek.
Volt két tételmondat, ami különösen megütötte a fülemet:
- objektíven mérhető feladatokra van szüksége,
- személyisége igényli az alkotó tevékenységet
A tételmondatok utólag sokat megmagyaráznak. Most olyan munkát végzek, amely megfelel ezekneknek az állításoknak és a tapasztalt nehézségek jelentős része is összefüggésbe hozható velük.
A személyiségteszt rávilágított, hogy sok feladatra nem a képességeim vagy a tudásom tesz alkalmatlanná, hanem a személyiségem miatt egyszerűen nem én vagyok legalkalmasabb és nem érezném jól magamat az adott tevékenységet végezve.
A következő évi célok összeállításánál úgy érzem sikerült háttérbe szorítani az egómat és a DISC teszt is hozzájárult ehhez.
Te mit tanultál 2019-ben?