A közgazdaságtan egy racionális tudomány. Kiszámolják, képletet írnak, modellezik a lehetőségeket és ezt egy olyan komplex módon, amely sokunk számára érthetetlen. Az Animal Spirits egy másik oldalról próbálja megközelíteni a közdazdaságtant. A szerzők igyekeznek az érdekes elemeket és a nagy összefüggéseket megvilágítani, ugyanakkor új tényezőket bevonni a sziklaszilárdnak hitt képletbe: az érzelmeket.
A könyv kérdések köré épül, amelyeket logikus gondolatmenettel, érthetően válaszolnak meg a szerzők. A kérdések a következők:
- Miért zuhannak válságba a gazdaságok?
- Miért képesek a központi bankárok befolyásolni a gazdaságot?
- A jelenlegi pénzügyi válság: mi a teendő?
- Miért nem találnak némelyek állást?
- Miért van átváltás az infláció és a munkanélküliség között hosszútávon?
- Miért véletlenszerű a jövő érdekében történő takarékoskodás?
- Miért létezik speciális szegénység a kisebbségek körében?
Ezek nem a világ legérdekesebb kérdései annak, aki nem közgazdászként valami érdekes olvasmányt keres. Valóban. Ahogy ezeket a szerzők megválaszolják azonban kivételes. Komoly kutatómunka, érdekes történetek és az életre alkalmazható örökérvényű szabályok. Mindezek egyszerre jellemzik a könyvet.
Sosem gondoltam volna, hogy Óz, a nagy varázsló valójában a közgazdaságtanról szól. Miért is? Gondoljunk csak bele a szereposztásba:
- manók – munkásosztály
- boszi – spekulánsok
- varázsló – USA elnöke
Persze, ahhoz, hogy ez a kép értelmet nyerjen szükséges a könyvben olvasható magyarázat is.
A könyv kijelöl pár olyan tulajdonságot, értéket, amely nagymértékben befolyásol minket és ezáltal a gazdaságot is, mivel a döntéshozók is emberek. Ilyen a bizalom, a motiváció, illetve a MI és ŐK attitűd. Ez a három elem választ adhat a munkanélküliség problémájára, a gazdasági válságra, a kisebbségek körében tapasztalt speciális szegénységre.
Viszonylag komplex, sok kérdést érintő, azonban azokat röviden és érthetően megválaszoló könyv az Animal Spirits.
Kedvenc idézet:
„Ami igazán hiányzott a pánik idején az nem a készpénz, hanem a bizalom volt.” – Henry Cabot Lodge