Skip to content

10 könyv, amit érdemes elolvasnod

Szeretek könyveket ajánlani. Egyrészt olvasóként engem is segítenek a következő olvasmányaim kiválasztásában a mai OlvasóListához hasonló tartalmak, másrészt könyvekről írni segít feldolgozni azok mondanivalóját.

Tíz, egymástól különböző témájú és kategóriájú könyvet hoztam ma. A tavaly olvasott könyveim közül a legjobb ötöt osztom meg veled, utána pedig hozok öt másik kötetet, amit idén szeretnék elolvasni.

Könyvek, amiket nyugodt szívvel ajánlok

2023-ban 17 könyvet olvastam (teljes lista az évértékelőben), ebből választottam ki az öt legjobbat. Mivel túlnyomórészt tényirodalmi / non-fiction könyveket olvastam tavaly, így a lista fele is ezekben a kötetekben lesz erős.

Cserébe olyan különböző témákat fogunk érinteni, mint a konfliktuskezelés, a befektetések, a lelki nyugalom és a világ felforgatása.

1. Sorsdöntő beszélgetések / Crucial Conversations

Sorsdöntő beszélgetések
  • Szerző: Kerry Patterson
  • Kategória: Kommunikáció, Üzlet
  • Terjedelem: 304 oldal

A mai listán szerepel pár kötet, ami nem jelent meg magyarul, mégis fontosnak tartom ajánlani. Ezek egyike a Sorsdöntő beszélgetések.

Nem tudok – a könyv elolvasása előtt pedig végképp nem tudtam – sértés és sértődés nélkül forró helyzeteket kezelni. A heves vitákat vagy egy jobb napra halasztottam, vagy ajtócsapkodás, esetleg kioktatás lett a végük.

Vannak olyan területek, amikben a magyar oktatási rendszer nem igazán ad hasznos eszközöket a kezünkbe. Ezek egyike a “hogyan kezdj bele olyan beszélgetésekbe, amik a saját és a számodra fontosak életére is nagy hatással lehetnek”. 

Mind az iskolában, mind később különböző munkahelyeken, amit láttam az a nehéz beszélgetések teljes hiánya volt. Pedig mennyivel jobban esik megbeszélni a problémákat, ugyanarra a lapra kerülni és az évekig gyűjtött sértések kiválasztott pillanatban másikra zúdítása helyett megbeszélni mi bánt.

Az előzetesen gyomorgörcsöt okozó beszélgetések után, mintha egy nagy kő esne le az ember szívéről, mármint abban az esetben, ha képes feloldani a konfliktust a beszélgetéssel.

Ehhez a feloldáshoz ad eszközöket a Sorsdöntő beszélgetések, ami 2023 leghasznosabb olvasmánya volt számomra. Igazán megérdemelne a könyv egy magyar fordítást.

Ha tudsz angolul akkor javaslom a Crucial Conversations címen keresd a könyvet, ha pedig magyarul olvasnál, akkor írtam egy összefoglalót a könyvről magyarul.

Attól, hogy elolvasol egy filozófiai könyvet nem leszel filozófus, egy pénzügyi könyvtől nem leszel milliárdos és a “Sorsdöntő beszélgetések”-től sem leszel a nehéz beszélgetések szakértője. Viszont jobb kérdések lesznek a tarsolyodban, amikor sorsdöntő beszélgetésre kerül sor.

2. Sikerrel a tőzsdén

Sikerrel a tőzsdén
  • Szerző: Peter Lynch
  • Kategória: Befektetések, Pénzügyek
  • Terjedelem: 350 oldal

Amikor először olvastam befektetésekkel foglalkozó könyvet, akkor frusztráltan kellett tudomásul vennem a könyv befejezése után, hogy semmivel nem tudtam meg többet a befektetések “hogyanjáról”. Írtak elvekről, sztoriztak, de a “mibe rakd a pénzed” nagy kérdést senki sem válaszolta meg. 

Azóta rájöttem, hogy azok a könyvek, amikben nem írják le a hogyant, mégis tudod hasznosítani az olvasottakat a gyakorlatban, azok a kategória legjobbjai. 

A könyv egy lassú információhordozó.

Mire egy sikeres befektető megír egy könyvet, azt megszerkesztik, kinyomtatják és a polcokra kerül, addig elképzelhető, hogy az utóbbi időben neki dollármilliókat fialó taktikája már nem működik. Ezért inkább időtálló elveket és történeteket keresek a befektetésekről szóló könyvekben.

Peter Lynch egy sikeres befektető volt a maga idejében. 1977 és 1990 között az általa kezelt Magellan Alap átlagosan évi 29.2%-os éves hozamot produkált, ami közel duplája volt az S&P 500 tőzsdeindexnek. Tudta mikor kell kiszállni, nem égette meg magát a dot-com lufi kipukkanásakor sem és mellesleg írt egy jó könyvet mindezek hogyanjáról.

A “Sikerrel a tőzsdén” egy sztorizós könyv, amiben néhány befektetési hüvelykujjszabályt is megoszt velünk Peter Lynch. Ami különösen tetszett, hogy nem csak a befektetésekről szól, hanem azt is leírja Lynch hogyan hatottak rá a sikerek és a kudarcok, milyen részvények okoztak neki álmatlan éjszakákat és hogyan befolyásolta egyéni helyzete azt, hogy mibe fektet.

Elmélkedik arról, hogy mibe érdemes fektetni egy technológiai forradalom idején, ír arról mikor vegyél részvényeket és mikor vegyél inkább házat, nagy összefüggésekre világít rá hozzám hasonló kezdőknek is érthető formában.

3. The Practise of Groundedness

The Practise of Groundedness
  • Szerző: Brad Stulberg
  • Kategória: Önfejlesztés
  • Terjedelem: 288 oldal

Ismét egy angol könyv, amit nem hagyhattam ki a listából a tartalma miatt. Brad Stulberg egy coach, a csúcsteljesítmény megszállottja. Előző könyvének konkrétan Csúcsteljesítmény (Peak Performance) volt a címe, amiben olimpiai aranyérmesek sikereinek a titkát elemzi. Innen egy huszárvágással nyargalt át a fenntartható teljesítményt elősegítő boldog élet összetevőire. 

Saját csúcsteljesítményt nyújtó ügyfeleivel dolgozva jött rá, hogy hiába a siker, ügyfelei gyakran boldogtalanok. Számtalan olyan bulvár példa is van, amikor egy szép karriert követően földbe áll egy sportoló és magánéleti botrányok sorával szerez magának másfajta hírnevet. Ezzel szemben pedig ott vannak a 10-20 évig sportágakat uraló klasszisok, akik mosollyal az arcukon csinálják, amit a legjobban tudnak.

Ezt a könyvet a “Két lábon a földön állás művészetének” lehetne fordítani. A szerző rámutat a túlságosan teljesítményoptimalizált világkép veszélyeire és alternatívákat kíván egy boldog élet reményében.

Notion hegesztő produktivitás huszárként különösen betalált nekem ez a könyv. Ha te is úgy érzed, hogy néha nem látod a fától az erdőt, akkor neked is kapóra jöhetnek Brad Stulberg tippjei.

A főbb üzeneteket egy kis betekintésként el is hoztam:

  • Fogadd el, ahol vagy, hogy eljuss oda, ahova szeretnél.
  • Légy jelen, hogy birtokolhasd a figyelmedet és energiádat.
  • Légy türelmes, és gyorsabban odaérsz.
  • Fogadd el a sebezhetőséget, hogy valódi erőt és magabiztosságot fejlessz.
  • Építs valódi közösséget.
  • Mozgasd a tested, hogy megnyugtasd az elméd.

Írtam egy összefoglalót a könyvről angolul, viszont mindenképp ajánlom elolvasásra a kötetet. A könyvből kiragadott példák nem feltétlenül adják vissza a szerző által történetekkel magyarázott fogalmakat. 

4. Thinking in Bets

  • Szerző: Annie Duke
  • Kategória: Pszichológia
  • Terjedelem: 288 oldal

Már annyit jártattam a számat a pókerbajnok-viselkedéskutató Annie Duke könyvéről, hogy most inkább csak idebiggyesztem a Thinking in Bets-ről írt összefoglalót és a hozzá járó videót:

Öröm az ürömben, hogy bár a Thinking in Bets nem érhető el magyar fordításban, 2023-ban kiadták a szerző Lépj ki vagy állj bele! című könyvét. Bár ezt a kötetet nem olvastam, viszont a szerző múltja alapján érdemes lehet fellapozni.

5. Letters to a Young Contrarian

Letters to a Young Contrarian
  • Szerző: Christopher Hitchens
  • Kategória: Esszé
  • Terjedelem: 150 oldal

Christopher Hitchens egy író, gondolkodó, világklasszis provokátor volt, akinek a gondolataival Youtube Shorts-okon keresztül találkoztam először. Létezik ilyen is. Ész nélkül görgeted a boomer Tiktokot, egyszer meg csak bedob valakit, aki mond egy érdekeset és elolvasod egy könyvét.

Hitchensnek gyakran a fősodorbelitől eltérő véleménye volt, különösen vallásról, filozófiáról és természetes a politikáról. Lehet szeretni vagy utálni, de amiket mondott és írt az elgondolkodtatott, még ha sokakat fel is háborított. Így van ez a “Letters to a Young Contrarian” című könyvével, amiben a lázadó nézeteit befolyásoló nagy alakokról, iskolákról és gondolatokról ír. 

Különösen érdekes gondolat a könyvből, amikor a cseh köztársasági elnök, Vaclav Havel “mintha” stratégiájáról ír:

“Vaclav Havel, aki akkor egy elszigetelt drámaíróként és költőként dolgozott egy olyan társadalomban és államban, amely valóban megérdemelte az Abszurd címet, rájött, hogy az „ellenállás” eredeti, lázadó és militáns értelmében lehetetlen volt a napjaink Közép-Európájában. Ezért azt javasolta, hogy éljen úgy „mintha” egy szabad társadalom polgára lenne, „mintha” a hazugság és a gyávaság nem kötelező hazafias kötelességek lennének, „mintha” a kormánya valóban aláírta volna (amit valójában meg is tett) a különböző szerződéseket és megállapodásokat, amelyek biztosítják az univerzális emberi jogokat.”

Könyvek, amiket el fogok olvasni

Más bevásárlólistát csinál, én meg listákat csinálok arról, hogy mit szeretnék olvasni. Ezt az évek során azért találtam ki, mert nagy impulzusvásárló vagyok, amikor könyvekről van szó. 

Képes vagyok olyan könyveket (általában ugyanarra a kaptafára valókat) megvenni és heteket szentelni nekik, amiket csak úgy hirtelen felindulásból vettem. Közben pedig kimaradnak a listámból más hangok, kedvelt szerzők és korábban nekem ajánlott könyvek.

Úgyhogy most megosztom veled, milyen könyveket szeretnék elolvasni 2024-ben:

6. Füves könyv

Füves könyv
  • Szerző: Márai Sándor
  • Kategória: Esszé
  • Terjedelem: 168 oldal

Szomorú felismerés volt, amikor a tavaly olvasott könyveim listáját pásztáztam végig, hogy egyetlen könyvet sem olvastam magyar szerzőtől. Miközben egy ideje elkezdtem a értékelni a régi könyv szagú könyveket. Lehet a korral jár.

Viszont nem kell ezer éveket visszalapozni, hogy időtálló gondolatokat találjunk és nem is feltétlenül kell nemzetközi bestseller listák tetejéről könyveket leemeljünk, hogy elgondolkodjunk. Amikor magyar nagy (nem nagymagyar!) íróktól, költőktől olvastam a múltban sosem csalódtam. 

Én vagyok az, aki élvezte az összes kötelező olvasmányt, de amikor már nem volt kötelező, akkor inkább levett egy Jordan Peterson könyvet a polcról, mert magasabban volt a Libriben. Ezen szeretnék tudatosan változtatni idén.

Sok jót hallottam és sok számomra releváns gondolatot olvastam Márai Sándortól. Sokan ajánlották már nekem a Füves könyvet, így idén elolvasom és megnézzük jövőre tudom-e ajánlani neked.

7. Birkakergető nagy kaland

Birkakergető nagy kaland
  • Szerző: Murakami Haruki
  • Kategória: Mágikus realizmus
  • Terjedelem: 328 oldal

Amióta felfedeztem Murakami Haruki írásait, minden évben olvasok egy könyvet tőle. 

A Haruki listáról már kipipáltam a következőket:

Bár nemrég befutott egy non-fiction könyv is Murakamitól, viszont a mágikus realizmusa miatt tetszett meg elsősorban. Szeretek fantasyt olvasni, de az egy kaptafára menő tündér, törpe, lovag történetek már unalmasak, az 1200 oldalas nagy világalkotók pedig sok időt igényelnek. 

Murakami az életről ír, úgy hogy mindig tesz valami mágikus csavart a történeteibe. Ezzel olvasóként is jobban be tud szívni engem, mint egy Háború és béke.

Keresgéltem Murakami Best Of listákat és a “Birkakergető nagy kaland”-ot sokan méltatták, így ez lesz a következő Murakami könyvem.

8. Harry Potter könyvek

Harry Potter könyvek
  • Szerző: J.K. Rowling
  • Kategória: Fantasy

A Harry Potter könyvek szerettették meg velem az olvasást, és mindig egy biztos menedéket jelentenek. Egyik karácsonyra a Főnix rendjét kaptam meg, ami életem legtöbbször újraolvasott könyve 10+ ismétléssel.

Idén egy kis csavart viszek a történetbe. Megvettem spanyolul az első három Harry Potter könyvet, így tanulni is fogok majd szórakozás közben.

9. A kiégés társadalma

A kiégés társadalma
  • Szerző: Byung-Chul Han
  • Kategória: Filozófia, Szociológia
  • Terjedelem: 112 oldal

Szeretek könyveket olvasni, amik olyan hétköznapjainkat nagyban befolyásoló témákról szólnak, amikről nem beszélünk.

Talán Harari kezdte el kitaposni az ilyen fajta könyvek sikerét, de Rutger Bregman Utópia realistáknak és Douglas Murray A tömegek tébolya című könyveket is ebbe a kategóriába sorolom és gondolatébresztőnek találtam.

A modern kapitalizmus okozta problémákat, az önkizsákmányolást és a kiégést (amiről Byung-Chul Han könyve szól) sem sikerült még megoldanunk, miközben már élezik a mesterséges intelligencia késeit.

Talán most fontosabb, mint valaha, hogy levonjuk a következtetéseket a múlt hibáiról az olyan gondolkodók, mint Byung-Chul Han segítségével és ugorjunk más jövőbe mutató témákra, mint például az univerzális alapjövedelem.

10. How Will You Measure Your Life? 

How Will You Measure Your Life? 
  • Szerző: Clayton M. Christensen
  • Kategória: Üzlet, Önfejlesztés
  • Terjedelem: 240 oldal

Gilti plezsöröm a Harward Business School professzorainak New York Times bestseller könyveit olvasni. Ezt a könyvet személy szerint a Steve Jobs által is magasztalt és vállalkozói körökben ismert “The Innovator’s Dilemma” című kötet szerzője, Clayton M. Christensen jegyzi.

Egyre kevesebb “húsz évig egy helyen dolgozol” típusú karrier van manapság, és egyre több korábban ismeretlen alternatív karrierút körvonalazódik. 

A karrierünk kovácsolása és önmagunk boldogsága saját felelősségünk, ezért a korábban felsővezetőket célzó self-help könyvek mellett megjelentek a tudatos karrier és élettervezést támogató kötetek, mint a “How Will You Measure Your Life?”

Legalábbis nekem ennyi esett le a kötet fülszövegéből. Ennyi is meggyőzött.

Extrák

Megkértem a mesterséges intelligenciát, hogy ajánljon hasonló könyveket a fenti lista alapján. Az ilyen feladatokban elég jó a ChatGPT, így itt is megosztok az alternatív olvasólistáját:

ChatGPT könyvajánló

Te mit olvasol 2025-ben?

A Substack hozzászólás funkciója lehetővé teszi, hogy a levelek böngészőben történő megnyitásakor ne csak a szerző írásait olvashassuk, hanem más olvasók reakcióit és véleményét is megismerjük.

Ez az interaktivitás segít szélesíteni a látókörünket, hiszen mások ajánlásai alapján találhatunk új inspirációt.

Most a segítségeteket kérem: írjátok meg, mit terveztek olvasni 2025-ben, hogy én és a többi olvasó is gazdagodhassunk új ötletekkel!

Szóval:

Te mit olvasol 2024-ben?


Minden jót,

Norbi

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük